Spontaniczna medytacja


“(…) Ale możemy dojść do tej konkluzji, widząc, iż nasza ewolucja zaszła spontanicznie, automatycznie. Nie myśleliśmy o tym. Doszliśmy do obecnego stanu od stanu zwierzęcia; od poziomu ameby do obecnego, nie robiąc zupełnie niczego. Stało się to zupełnie spontanicznie.  Możliwe, iż ludzie nie rozumieją słowa „spontaniczny”. Spontaniczny oznacza, iż dzieje się to poprzez jakąś żywą siłę, i ta żywa siła działa samoistnie. Przenosi was na wyższy poziom, tak jak kwiat staje się owocem. Kwiat nie może niczego zrobić, aby stać się owocem. W ten sam sposób, my nie możemy nic zrobić w związku z naszą ewolucją, musimy pokornie zaakceptować ten fakt, gdyż do tej pory nic nie uczyniliśmy by stać się ludźmi. Uznaliśmy nasze życie za coś zupełnie normalnego. Ale nie wiemy jak to otrzymaliśmy. Nie zapłaciliśmy za to żadnych pieniędzy. W taki oto sposób, wszystko co jest niezbędne dla życia, otrzymujecie spontanicznie. Tak jak nasze oddychanie, nikt nas nie uczył jak należy oddychać. Nie musieliśmy zapisać się na Uniwersytet w Cambridge, aby nauczyć się oddychać, czyż nie? To przyszło bardzo spontanicznie. Jak tylko się urodziliśmy zaczęliśmy oddychać. Wszystko co jest niezbędne do rozwoju życia przychodzi do nas spontanicznie.
Zatem, jeżeli ewolucja jest najistotniejszym punktem do osiągnięcia w naszym istnieniu, to musi przyjść do nas spontanicznie, nie możemy nic z tym zrobić. Więc, przede wszystkim wszyscy się zrelaksujmy. To będzie działać spontanicznie, po co się tym przejmować? Teraz, z umysłem otwartym jak u naukowca musimy ujrzeć, iż nie jesteśmy jeszcze świadomi samych siebie. Nie wiemy kim jesteśmy. Wiemy, że jesteśmy istotami ludzkimi, ale czy tylko istotami ludzkimi? Czy może jesteśmy kimś więcej? I jeżeli tak, to czy jesteśmy tego świadomi? W tym momencie poruszamy na tym poziomie jedynie przy użyciu naszej logiki. Musimy  zaakceptować, iż nie osiągnęliśmy takiego poziomu rzeczywistości, poprzez który poznalibyśmy wszystkie wymiary nas samych. Powinniśmy być stanie ujrzeć wszystko w tym pokoju, jeżeli tam jest światło, czyż nie? Jeżeli mamy wewnątrz siebie światło, powinniśmy być w stanie ujrzeć siebie samych zarówno w środku jak i na zewnątrz. Zamieszanie tworzy się gdyż to światło nie jest jeszcze oświecone.” 
H.H. Shri Mataji Nirmala Devi, 03.07.1981


Shri Mataji Nirmala Devi  (Śri Matadźi Nirmala Dewi) urodziła się w dniu przesilenia wiosennego, 21 marca 1923 roku, w samo południe w Ćindwarze, małym miasteczku w geograficznym środku Indii. Jej rodzice  byli chrześcijanami. Ojciec, Prasad Rao Salve, pochodzi w bezpośredniej linii z królewskiej dynastii indyjskiej Shalivahanów, panującej od 230 roku p.n.e. do 230 roku n.e. w prowincji Maharashtra w zachodnich Indiach. Był znakomitym prawnikiem i doskonale władał czternastoma językami. Ten biegły w sztuce, literaturze oraz nauce wielki uczony przetłumaczył Koran na język hindi, a Bhagawad Gitę znał na pamięć. Do dzisiaj wielu ludzi wspomina tego wyjątkowego obrońcę wolności, jedynego członka indyjskiego zgromadzenia ustawodawczego Indii, który wyznawał chrześcijaństwo.
W 1920 roku Prasad Rao Salve ożenił się z Lady Kornelią, która także otrzymała znakomite wykształcenie i doskonale znała sanskryt, urdu oraz hindi. Matka Shri Mataji  ukończyła matematykę na Uniwersytecie Fergusona i była pierwszą kobietą w Indiach, która studiowała; pracując naukowo odkryła nowe metody rozwiązywania równań algebraicznych, które na stałe weszły do kanonu nowoczesnej matematyki. Studiowała także prawo. Pomimo sukcesów zawodowych Lady Kornelia wolała jednak zająć się domem i rodziną, dbając, by jej jedenaścioro dzieci otrzymało surowe, lecz pełne miłości wychowanie. 

Dzieciństwo
 
Shri Mataji Nirmala Devi  (Śri Matadźi Nirmala Dewi) spędziła szczęśliwe dzieciństwo w swym rodzinnym mieście Nagpur, gdzie była ulubienicą wszystkich. Większość czasu poświęcała wszelkiego rodzaju grom, tańcom, śpiewom i zabawom z przyjaciółmi. Czasami jednak można ją było znaleźć w jakimś zakamarku domu, samą, zatopioną w medytacji, z twarzą jaśniejącą jakąś wewnętrzną radością. Bardzo wcześnie dowiodła swojego wyrafinowanego smaku muzycznego i artystycznego. Kochała wszystko, co było autentyczne i naturalne. Mała Nirmala spędzała wakacje w ashramie Mahatmy Gandhiego. Brała udział we wszystkich zajęciach ashramu i to jej promieniująca obecność inspirowała Mahatmę: większość aspektów jego filozofii, takich jak właściwy poziom produkcji, moralna uczciwość w życiu społecznym, prostota, czy integracja wszystkich religii zapowiadały kulturę ‘Sahaja’.
Podczas walki o niepodległość Indii rodzina państwa Salve bez reszty się w nią zaangażowała, narażając się niejednokrotnie na szykany, a nawet tortury. Od 1928 roku (Shri Mataji  miała wówczas pięć lat) Prasad i Kornelia Salve często byli przetrzymywani w więzieniu. Mimo to dzieci otrzymały staranne, tradycyjne wychowanie, zabarwione wielką dozą duchowości.
Kiedy nadszedł czas na dalszą edukację, Nirmala wybrała medycynę, chcąc poznać naukową terminologię anatomii i psychologii człowieka. Poszła też w ślady ojca, wraz z nim biorąc udział w zmaganiach kraju w walce o niepodległość. W 1942 roku była przywódczynią studenckiego ruchu, walczącego o wolność kraju. 

Życie rodzinne
 
W kwietniu 1947 roku, po ogłoszeniu niepodległości Indii, Shri Mataji  wyszła za mąż, za Chandikę Prasada Shrivastavę, wybitnego członka ówczesnej indyjskiej administracji, który wkrótce został sekretarzem indyjskiego premiera, Lala Bahadura Shastriego. Rodzina Shastrich od samego początku była urzeczona osobowością Shri Mataji , a sam premier nie wahał się w razie potrzeby prosić Ją o rady i wsparcie. Po ślubie, Shri Mataji  całkowicie poświęciła się rodzinie, a jednocześnie pogłębiała swoje zrozumienie i percepcję ludzkiej natury.
Wydanie za mąż dwóch córek pod koniec lat 60. ubiegłego wieku zakończyło w życiu Shri Mataji okres całkowitego poświęcenia rodzinie. Rodzina jest istotnym elementem nauk, towarzyszących duchowemu doświadczeniu  dawanemu przez  Shri Mataji, o czym wymownie świadczy Jej własne życie  osobiste. 

Początki Sahaja Yogi
 
5 maja 1970 r. Shri Mataji  zapoczątkowała i udostępniła wszystkim metodę, która pozwala dawać Samorealizację na skalę masową. Serią publicznych spotkań rozpoczęła rozprzestrzenianie tego doświadczenia. W międzyczasie Jej mąż otrzymał stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Morskiej ONZ, na które konsekwentnie wybierano go przez kolejnych siedemnaście lat. Siedemnaście krajów nadało mu swoje najwyższe odznaczenia, a od królowej Anglii, jako jedyny cudzoziemiec, otrzymał tytuł szlachecki. Centralne biuro Organizacji Morskiej mieściło się w Londynie i tam właśnie Shri Mataji  przeniosła się ze swoim mężem i zaczęła rozwijać Sahaja Yogę. Doświadczenie realizacji (urzeczywistnienia), którym Shri Mataji  potrafi obdarzyć, przyniosła milionom ludzi na całym świecie nadzieję na lepsze życie.

Obecnie, dzięki Shri Mataji, w ponad stu krajach coraz więcej osób poszukujących rzeczywistego spełnienia może otworzyć się na ów nowy stan świadomości. Dzięki niemu, za pomocą naturalnego i spontanicznego procesu Samorealizacji, odnajdujemy w sobie  wewnętrzną boskość, czystość i radość -  przekształcając tym samym  wszelkie aspekty swojej osobowości.

Sahaja Yoga jest unikalną metodą medytacji odkrytą w 1970 r. przez Shri Mataji Nirmala poprzez  łatwo osiąganą Samorealizację (obudzenie energii Kundalini). Otwiera ona drzwi do nowego wymiaru ludzkiej świadomości. Dzięki swojej prostocie, Sahaja Yoga to również medytacja dla początkujących. Aby rozpocząć medytację nie jest potrzebna żadna wiedza, ani umiejętności. Jest to spontaniczny proces zachodzący dzięki naszemu pragnieniu.
Sahaja = spontaniczne, proste (obudzenie energii Kundalini)
Yoga = zjednoczenie, połączenie (z Duchem, z Boskością)